Data i miejsce urodzenia: 14 Grudnia 1985/ Truskolasy

Znany z: Polski piłkarz grający między innymi w Borussi Dortmund, Wisła Kraków.

Osiągnięcia: Wystąpił w 337 meczach strzlając 67 bramek i zaliczając 131 asyst.Jakub Błaszczykowski

Pierwszy mecz w barwach Białej Gwiazdy Błaszczykowski rozegrał w marcu 2005 roku, a jeszcze w tym samym sezonie zdobył z drużyną mistrzostwo kraju. W trakcie gry w krakowskim klubie Kuba zyskał popularność, co przekładało się na nominacje w licznych plebiscytach sportowych. W barwach Wisły rozegrał 67 spotkań, zarówno ligowych, jak i w pucharach europejskich, zdobywając w tym czasie 5 bramek. W 2007 roku zawodnik został odkupiony przez niemiecki klub Borussia Dortmund. Podpisując początkowo kontrakt na 4 lata, Błaszczykowski grał łącznie w niemieckiej drużynie przez 8 sezonów. Z BVB dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Niemiec (2010/11, 2011/12), trzy razy Superpuchar Niemiec w latach 2010, 2013 i 2014. Grał również w finale Ligii Mistrzów. Na początku 2014 r. doznał kontuzji kolana, która na długo wykluczyła go z gry. Z powodu braku miejsca w podstawowym składzie w 2015 roku zawodnik został wypożyczony do włoskiego klubu ACF Fiorentina. Po rocznym pobycie we Włoszech, gdzie zagrał łącznie w 20 meczach i zdobył 2 bramki, Błaszczykowski zmienił barwy klubowe. Podpisał 3-letni kontrakt z VfL Wolfsburg. W trakcie gry notował dobre występy i zdobywał gole, jednak i tam trapiły go różne kontuzje. Opuścił włochy na rzecz Wisły Kraków która zmagała się z problemami finansowymi. Kuba Błaszczykowski gra w barwach narodowych od 2004 roku, łącznie w drużynie reprezentacyjnej zagrał w 108 meczach zdobywając 21 bramek Jakub Błaszczykowski to polski piłkarz grający na pozycji pomocnika, członek reprezentacji Polski, wcześniej kapitan drużyny. Jeden z bardziej cenionych i darzonych sympatią sportowców w kraju. Obecnie zawodnik i kapitan Wisły Kraków.

Ciekawostki:
1) początkowo zamiast nazwiska na koszulce klubowej miał wypisane zdrobnienie imienia, gdyż poprawna wymowa tego pierwszego była zbyt trudna dla Niemców
2) Tygodnik „Piłka Nożna” wybrał Błaszczykowskiego najlepszym piłkarzem roku 2008.
3) Ojciec Jakub Błaszczykowskiego targnął się skutecznie na życie jego matki. Było to gdy Kuba miał 11 lat. W ten sposób Błaszczykowski trafił pod opiekę babci i wujka.

Strony napisali Kacper Bernaś i Damian Szymańczyk