Data i miejsce urodzenia: 3 grudnia 1977/ Wisła

Znany z: Polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy.

Najważniejsze osiągnięcia:Czterokrotny zdobywca medali olimpijskich, sześciokrotny mistrz świata.Adam Małysz

Adam Małysz przyszedł na świat w Wiśle 3 grudnia 1977 roku. Ukończył szkołę podstawową, następnie zasadniczą szkołę zawodową na kierunku blacharz – dekarz. W roku 1997 pobrał się z Izabelą Polok, zostając tego samego roku ojcem. Zainteresował się skokami narciarskimi, ponieważ zarówno ojciec, jak i dziadek, oraz wuj, byli z tym sportem związani. Zaczął skakać wieku 6 lat. W 1993 roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów, natomiast rok później seniorów – na Wielkiej Krokwi. W roku 1996 Małysz zajął drugą lokatę w Pucharze Świata. Wreszcie 17 marca 1996 w Oslo zwyciężył po raz pierwszy w swojej karierze. W roku 2000 zwyciężył w całym turnieju z rekordową przewagą ponad 100 punktów nad drugim w kolejności. Następnie zwyciężył m.in. na mamuciej skoczni w Harrachovie. Wówczas to pobił także rekordy Polski w długości skoku narciarskiego. W skokach w Park City zwyciężył w Pucharze Świata ponownie. W Ville Kantee ustanowił nieoficjalny rekord świata na dużej skoczni. W 2001 zdobył srebro podczas mistrzostw świata w Lahti. Wygrał wszystkie konkursy Turnieju Nordyckiego. W całym sezonie 2000/2001 zwyciężał jedenaście razy. W sezonach 2001/2002, 2002/2003 i 2006/07 Małysz sukces powtórzył. Kryształową kulę Pucharu Świata zdobył trzy razy z rzędu. Zakończył karierę skoczka narciarskiego wraz z ukończeniem sezonu 2010/2011. Rozpoczął udział w rajdach samochodowych. W 2013 roku zwyciężył w jednej z edycji rajdów terenowych. Pięć razy wystartował w rajdzie Dakar. Do dziś działa w Polskim Związku Narciarskim, został bowiem dyrektorem-koordynatorem do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

Ciekawostki:
1) Jest pierwszym i jedynym do tej pory skoczkiem w historii, który ma na swym koncie wygraną kryształową kulę Pucharu Świata trzy razy z rzędu.
2)Małysz jest pierwszym skoczkiem, który zwyciężył więcej niż połowę konkursów rozgrywanych w danym sezonie.
3)W wieku 6 lat Małysz oddał pierwsze skoki. Pewnego razu otrzymał buty zbyt duże — przy wyjściu z progu z butów wyskoczył i został w samych skarpetkach.

Strony napisali Kacper Bernaś i Damian Szymańczyk